Eko Ego

Ekoego

Eko Ego nowa linia Marzeny Ratowskiej, skupiająca swą moc w naturalnej tkaninie -  lnie, jedwabiu, organicznej bawełnie, konopiach

Świadoma konsumpcja, świadomy wybór, to przewodni temat naszego przedsięwzięcia. Wkładając bawełnianą koszulkę, mamy miłe uczucie obcowania z czymś naturalnym, ekologicznym. To niestety iluzja. Bawełna to jedno z włókien, którego produkcja jest jedną z najbardziej szkodliwych dla środowiska. Jej uprawa stanowi zaledwie 3% areału rolnego na świecie, ale zużywa 22% środków chemicznych. Na naszą miłą dla ciała „naturalną” podkoszulkę wychodzi 20 dkg pestycydów zawierających m.in. cyjanek potasu oraz naled, trifluralin, propargit  i inne szkodliwe dla nas substancje. Zabijają nie tylko szkodniki, 
ale przy okazji zatruwają glebę i żywność. Uprawy bawełny zużywają ogromne ilości wody, a włókna w większości przetwarzane są przy użyciu związków chemicznych, detergentów, substancji zmiękczających, barwników, wybielaczy.

Organiczna bawełna - pozyskiwana jest z upraw ekologicznych, w których nie stosuje się chemicznych środków ochrony roślin i nawozów sztucznych, nie kumuluje więc ona szkodliwych substancji. W ekologicznych uprawach bawełny wykorzystywane są nieszkodliwe dla środowiska substancje, podlegające biodegradacji, np. kwas cytrynowy, czy przymrozki (do defoliowania), naturalnie owadobójczy czosnek i papryczki chilli, lucerna, pożyteczne owady, obornik do nawożenia, serwatka i wyciąg z drzewa neem na szkodniki, a odchwaszcza się ręcznie, bądź haczką. Ekologiczni rolnicy ręcznie zbierają bawełnę, dzięki czemu jest ona o wiele czystsza, a do jej mycia używane są łagodne, naturalne środki, dzięki czemu jest lepszej jakości. Podczas procesów barwienia używane są naturalne barwniki (np. gliny).

Len - nie alergiczne właściwości lnu, oraz jego hamujący wpływ na rozwój bakterii i grzybów, ze znanych włókien to właśnie len stwarza najlepszy mikroklimat dla skóry. Len posiada niską zdolność do pochłaniania elektryczności statycznej, za to, co ważne sam nie jest jej źródłem. Ma to największe znaczenie dla osób o wrażliwej skórze, dla których obecność ładunków elektrycznych jest niepożądana. Włókna lniane mają zdolność do pochłaniania znacznej ilości wody, przy czym nawet po zaabsorbowaniu wilgoci do 1/5 swojej masy tkanina lniana nie robi wrażenia wilgotnej.

Konopie - są również hipoalergiczne , nie drażnią skóry i wspaniale oddychają. Konopie mają doskonałe właściwości izolujące i przewodzące. W porównaniu z odzieżą z bawełny, odzież z konopi jest cieplejsza, ale i lepiej oddycha. Molekuła włókna konopnego ma kształt rurki, co sprawia, co sprawia, że wychwytuje ona wilgoć ciała, materiał szybko schnie i daje poczucie ciepła nawet gdy jest zimno. Materiał z konopi jest bardzo odporny na pleśń i bakterie. Konopie zapewniają nieporównywalną z innymi materiałami ochronę przed promieniowaniem UV.

Jedwab - włókno jedwabiu powstające na bazie trzech białek jest jednym z najmocniejszych, najzdrowszych i najszlachetniejszych włókien świata.

Niemniej wartościowych właściwości mają: juta, sizal, ramia.

I co najważniejsze wszystkie te włókna są w pełni biodegradowalne i bezodpadowe.

 

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl